Yapay Zeka

Yapay Zeka Dünyayı Ele Geçirebilir Mi?

yapay zeka

Yapay zeka ve robotlar hakkında yapılan haberler, konuşulan teoriler ve bu makineleri konu edinen filmler, işlenen senaryolardan ve uyarlamalardan olsa gerek insanlarda bu teknolojiye kaşı bir fobi oluşturuyor. Dünyayı ele geçirmeye çalışan robotlar, süper-bilgisayarlar ve onların karşısında insanlığın koruyucuları… Bu senaryo çok da yabancı gelmese gerek. Sahiden insanlık geliştirdiği bir teknolojinin kölesi haline gelebilir mi? Şu anki teknolojinin ürünleri olan yapay zekaları ele alırsak mümkün görünmüyor. Galiba her şey makinenin fişini çekip çekmemenize bağlı. 2017’de böyle bir şey mümkün görünmese de kimse 2070’te 2080’de teknolojinin ne noktaya evrilmeyeceğini öngöremez.

Stephen Hawking’e göre 100 sene sonra

Yapay zeka teknolojisi her alanda gelişmeye devam ediyor. Birçok ülkenin silahlı kuvvetleri de kendi silah envanterlerinde kullanılmak üzere bu teknolojiyi destekliyor. Şu anda kullanılan füzeler ve insansız araçlar hala insan kontrolüne bağlı bir şekilde çalışıyor. Yapay zekalı silahlar ise veya robotlar tehlikeli gördükleri hedefleri doğrudan vurabilecek. Bu otonom silahların geliştirebilmesi sonucunda doğabilecek tehlikeleri az çok tahmin edebiliyorsunuzdur. Stephen Hawking de aynı görüşü paylaşıyor. Ünlü fizikçi Hawking, 2015’te katıldığı bir konferansta, günümüz teknolojisi ile geliştirilen robotların insan kontrolüne muhtaç olduğunu ve etkilerinin de insana bağlı olduğunu ancak uzun vadede oluşabilecek sorunların bu robotların kontrol edilip edilememesiyle ilgili olduğunu söyledi. Hawking’in işaret ettiği tarih ise 22.yüzyıl…

İşsizlik korkusu

İnsanlık, 18.yy ile birlikte büyük bir atılım ile sanayi devrimini başlatmış ve bir sürü insan bu makineleşme karşısında tutunamayıp işini kaybetmişti. Kapitalizmle birlikte teknolojinin gelişmesi ve ilerlemesi, fabrikalara daha az maliyetle daha çok kar olanağı sunan gelişmiş makineleri kullanma imkanı sunmuş ve seneler içerisinde işlerini makinelere kaptırmaya devam etmişti. Aslına bakarsanız hala da devam ediyor. Endüstriyel robotların gittikçe gelişmeye devam etmesi insanları korkutmaya devam ediyor. Şirketler maliyetlerini azaltmak için insanlar yerine sadece robotlarla işleyen fabrikalar için kollarını sıvadı bile. İyi haber şu ki bizim yerimizi alacak olan bu robotları hala kendimiz üretiyoruz.  Akıllı telefon uygulaması Uber sayesinde taksilere ihtiyaç duymadan, gönüllü “taksicilere” ulaşıp yolculuğunuzu yapabiliyorsunuz. Taksicilerin başı sadece Uber ile dertte değil. Google’ın sürücüsüz araç projesi ve İngiltere’de başlayacak olan sürücüsüz taksi uygulaması da taksicileri tehdit ediyor. Gazeteciler de bu akımdan etkilenecekmiş gibi duruyor. Yapay zeka ile çalışan Quill, ekonomi dergisi Forbes için belirli veriler girildiğinde gayet anlaşılabilir mali şirket raporları yazabiliyor. Bazı tahminlere ve görüşlere göre 15 sene içerisinde haberlerin %90’ı bu makineler tarafından yazılabilecek üstelik bu haberler daha kesin ve anlaşılabilir olacak. IBM’in üreticisi olduğu Watson adlı robot birçok kanser türünde tedavi önerebiliyor ve cilt kanseri vakalarında erken teşhis yapabiliyor. Yuval Nuah Harari’ye göre yeni bir gereksizler sınıfı ortaya çıkıyor. Harari’ye göre 20.yüzyılda devletler, fabrikalarda çalıştırmak ve savaşlarda kullanılmak üzere insanlara ihtiyaç duyuyordu ama artık fabrikalar ve savaşlar için bu kadar insana gerek yok. Savaşlar için milyonlardan oluşan orduların 20.yüzyılda kaldığını artık geliştirilmiş, drone kullanabilen elit birlikler yetiştirildiğinden bahsediyor.

Yapay zekalı savaşlar

Yapay Zekalı Savaşlar

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yakın zamanda yapay zekanın gelecekte çok önemli bir yer tutacağını söyledi. Putin’e göre gelecekte savaşlar dronelarla yapılacak ve yapay zekada en ileri teknolojiye sahip olan devlet dünyaya hükmedecek. Putin, yapay zeka teknolojisinin tek bir devletin kontrolünde olmasının da dünya için tehlikeli olabileceğini ve Rusya’nın bu alandaki birikimini paylaşmaya hazır olduğunu da ekledi.

Tesla ve SpaceX’in sahibi Elon Musk da Vladimir Putin gibi düşünenlerden. Musk, yapay zeka teknolojisinin kontrol edilmesi gerektiğine ve silahlarda kullanılmaması gerektiğine inanıyor. BM’ye bu silahların yasaklanması çağrısında bulunan 116 kişiden biri olan Musk, bu alanda üstünlük yarışının 3.dünya savaşına yol açabileceğini öngörüyor.

Yapay zeka dünyayı kuşatıyor

“Yapay zeka dünyayı ele geçirebilir mi?” sorusuna kafa yoran iş ve bilim dünyasından bir sürü insan zaten vardı. Son zamanlarda devlet adamlarının da bunun hakkında konuşmaya başlaması sizleri endişelendirmiş olabilir.Hali hazırda dünyada birçok sistem bilgisayarlara bağlı durumda. Sıcak savaş yapılmadan, hackerler, şirketlere, devletlere milyarlarca dolarlık zararlar verebiliyor. Bir günde borsa sistemleri allak bullak olabiliyor. Bir devletin bütün askeri savunma ve saldırı sistemlerinin bilgisayarlara bağlı olduğunu ve bu bilgisayarla kötü niyetli hackerların sızdığını hayal edin. Sonuç ne olurdu?  Belki de insanlığı kölesi yapacak süper-bilgisayarlar dünyayı ele geçiremeden yok olurduk.