Linux

Ubuntu & Linux Mint Qt5 Kurulumu

Qt5 Kurulumu

Ubuntu ve Linux Mint işletim sistemlerine üzerine Qt5 kurulumu nasıl yapılır onu anlatacağım. Benim sistemim 64Bit Ubuntu 14.10 olduğu için 64Bit Qt5 kurulumu yapacağım.

Qt5 Kurulumu Dosyası İndir

Qt5 kurulumu için gerekli yükleme dosyamızı buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Ben ücretsiz olan Qt5 Community sürümünü indiriyorum.

Düzeltme : Ben direk Qt ile ilgili yüklemeyi yaptım. Bana gelen sorular o şekildeydi. Kusuruma bakmayın. PyQt kurulumu yapmak isterseniz aşağıdaki komutla Ubuntu ve Linux Mint üzerinde kurulum işlemini yapabilirsiniz. Python 3 için PyQt 5 kurulumu aşağıdaki gibidir. Bu işlemi normal Qt kurulumundan sonra yapın.

sudo apt-get install pyqt5-*
sudo apt-get install libqwt-dev

Qt5 kurulum dosyam ev dizinim içerisinde bulunan Downloads klasöründe. İndirme aşamasından sonra bir terminal açarak Downloads dizinime terminal ile erişiyorum ve aşağıdaki işlemleri uyguluyorum. Downloads klasörüne terminali açtığınız zaman ingilizce işletim sistemi kullanıyorsanız cd Downloads türkçe işletim sistemi kullanıyorsanız cd İndirilenler ile girebilirsiniz.

Bizim dosya adımız qt-opensource-linux-x64-online.run. Bu dosya üzerinde işlem yapacağım. Bu işlemleri yaparken dosya adınızı mutlaka kontrol ediniz.

sudo chmod +x qt-opensource-linux-x64-online.run

sudo ./qt-opensource-linux-x64-online.run

Yukarıdaki işlemlerde ilk satırdaki komutla Qt5 kurulum dosyamıza çalıştırma izni veriyoruz. İkinci satırdaki komutla birlikte de kurulum dosyamızı çalıştırıyoruz.

Daha sonrası basit kurulum işlemleri next next diyerek kurulum işlemini yapıyoruz.

Qt5 Kurulumu

QtCreator

 

C++ Derleyicisi G++ Yükleme
sudo apt-get install build-essential

Derleyicinin yüklendiğini aşağıdaki komut ile görebilirsiniz.

which g++

Eğer yukarıdaki komutun çıktısı /usr/bin/g++ ise kurulum başarılıdır.

Derleyici Yapılandırma

Qt Creator programını başlatın. Tools > Options ordan da Build & Run tıklayınız. Açılan sayfadan Kits Sekmesine tıklayınız. Aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşırsanız Derleyiciniz otomatik yapılandırılmıştır.

Qt Creator

 OpenGL Kütüphanesi Kurulumu

Uygulama geliştirirken kullanacağımız OpenGL kütüphanesini aşağıdaki komutlarla kurabilirsiniz.

sudo apt-get install mesa-common-dev

sudo apt-get install libglu1-mesa-dev -y

 

Yukarıdaki adımları uygulayarak Qt5 Kurulumu işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sorularınızı yorum atarak veya bilgi[at]burakdemir.com.tr adresinden sorabilirsiniz.

Kaynak