Linux

Ubuntu Apport Uygulaması ve Hata Raporlama

Ubuntu işletim sisteminde bulunan Apport isimli uygulama çöken uygulamaların hata raporlarını kullanıcıya sunar ve  kullanıcının isteğiyle ubuntu geliştiricilerine gönderilmesini sağlar. Ancak bu durum yani sürekli hata mesajlarının kullanıcının karşısına çıkması bu hataları anlamayıp çözüm üretemeyen birçok kullanıcı tarafından can sıkıcı olabilir.

system-program-problem-detected

Bu gibi durumlarda kullanıcılar tarafından bu hata mesajları devre dışı bırakılmak istenilebilir. Bu hata mesajlarını devre dışı bırakmak nasıl onu görelim.

1-Çökme Raporu Dosyalarını Kaldırın

Apport uygulaması her program çökmesi yaşandığı zaman /var/crash dizini içerisinde hata raporları oluşturur. Bu hata raporları her sistem açılışında karşınıza hata raporu çıkmasını sağlar. Eğer sisteminizde hata raporları varsa hata raporlarını aşağıdaki komutlar ile listeleyebilirsiniz.

$ cd /var/crash
$ ls

Yukarıdaki komutları uyguladığınızda eğer varsa hata raporları terminal üzerinde size listelenecektir.

Bu hata raporlarının tamamını silmek için aşağıdaki komutu kullanıyoruz.

$ sudo rm /var/crash/*

Yukarıdaki talimatları uyguladığımız zaman Apport tarafından üretilmiş olan tüm hata raporlarından kurtulmuş oluyoruz. Ama bu hata raporlarını silmek bir daha karşımıza çıkmayacağı anlamına gelmemektedir. Bir daha hiçbir hata raporu ile karşılaşmak istemiyorsak Apport uygulamasının hata raporlamasını kapatmamız gerekmektedir. Hata raporlamasını kapatmak için Apport konfigürasyon dosyasına girip enabled=1 olan satırı enabled=0 olarak değiştirmeliyiz.

Apport konfigürasyon dosyasına girmek için

$ gksudo gedit /etc/default/apport

komutunu kullanıyoruz ve karşınıza Gedit tarafından apport dosyası açılıyor. Bu dosya içerisinde bulunan enabled=1 olan satırı enabled=0 olarak değiştirdikten sonra aşağıdaki komutla Apport uygulamasını yeniden başlatıyoruz ve sizde Apport tarafından oluşturalan tüm hata raporlarından kurtulmuş oluyorsunuz.

$ sudo restart apport

NOT : Her ne kadar Apport tarafından sunulan hata raporlarını kapatmak sizi rahatlatsa da bu hata raporlamayı kapatmanızı önermiyorum. Zaten linux kullanımına geçmişseniz hatalar ve komutlarla iç içe olmalısınız. Benim önerim hata detaylarını öğrenip bu hataları gidermeniz.