Genel

Teknoloji Çöplükleri Meydana Gelmeye Başladı

Teknoloji Çöplüğü

Teknoloji sürekli değişiyor, kullandığımız cihazların yeni modelleri çıkıyor. Her yeni model hayatımızı daha fazla kolaylaştıran özellikler barındırdığı için bir üst model cihazı almak için can atıyoruz. Ülkemizdeki cep telefonu kullanıcıları neredeyse her yıl cep telefonu modelini yeniliyor. Eski telefonlar çoğu zaman ikinci el olarak satışa çıkarılıyor. Peki, bundan 15 sene önce aldığınız cep telefonunuzun şuan nerede olduğunu düşündünüz mü?

O telefonu siz birine sattınız ya da hediye ettiniz, belki de telefonun ikinci sahibi biraz kullandıktan sonra başka birine devretti. Peki, cep telefonu en sonunda nereye gitti?

Cep telefonu gibi hızlı tüketilen elektronik ürünlerin sürekli gelişmesi ve eski modellerin kullanım dışı kalması teknolojiyi yöneten ülkeler için iyi bir gelir kapısı olsa da, teknolojinin tüketen kısmında kalan ülkeler için hem maddi kayıp hem de teknoloji çöplüğü olmak anlamına geliyor. Ülkemizdeki herkesin 2 yılda bir cep telefonunu değiştirdiğini düşünün, ortaya cep telefonundan oluşan bir çöp dağı çıkacaktır.

Kâğıt, cam, plastik gibi ürünler geri dönüşebildiği gibi teknolojik cihazların da geri dönüşü mümkün. Aslına bakarsanız teknolojik cihazlar içerisinde altın, gümüş gibi değerli metalleri de ihtiva ediyor. Birçok firma geri dönüşebilen cihazları ton ile satın alıyor ve ayrıştırılması için gerekli yerlere satıyor. Bu sayede örneğin 1 ton cep telefonu içerisinden birkaç kilo altın elde etmek mümkün oluyor. Bu sayede hem firmalar gelir elde ediyor hem de gelecek nesillere daha temiz bir dünya sağlanmış oluyor.

Geri dönüşümler için yapılan devlet katkıları da az sayıda değildir. Bu alanda oluşabilecek her türlü kişisel tasarım ve projelendirmeler devlet katkısı ile aktif bir şekilde sürdürülmektedir. Teknoloji çöplüğü olarak görülebilen cep telefonlarında bile bir geri dönüş oldu, şu an askerlere akıllı telefonların haricindeki telefonlar serbest olunca, tezgâhlarda kimsenin yüzüne bakmadığı telefonlar birden değerli bir hal aldı. Bu sebeple teknolojinin belirli alanlarda kullanımı hem yerel hem de ulusal olarak değişim gösterebilmektedir. Ülkelerin milli gelirleri arasında yer alan bu tür geri dönüşümler için vatandaş olarak bizde üzerimize düşen görevleri tam anlamıyla yapmamız son derece önemlidir.