Sosyal Medya

Sosyal Medya Uzmanı Nedir İş Alanları Nelerdir?

Sosyal Medya Uzmanı Nedir İş Alanları Nelerdir?

Öncelikle sosyal medya uzmanı nedir onu kendimce açıklayayım. Sosyal medya uzmanı, sosyal medyayı iyi ve akıllı kullanabilen, kitleleri yönetme gücüne ve yeteneğine sahip, doğru kararları hızlıca verebilen, sosyal kriz yönetimi konusunda bilgili olan kişidir. Sosyal medya uzmanı ya da benim tabirimle sosyal medya sorumlusunun görevi markaya kısa süreli başarı sağlamamalıdır. Onun yerine markayı daha güvenilir, daha bilinir yapmaya çalışmalıdır. Bu yüzden iyi bir yorumlayıcı ve inceleyici olmalıdır.

Sosyal medya uzmanı son zamanlarda karşımıza çıkan bir tanım. Kısa zaman önce meslekler sözlüğüne girdi. Hizmet sektöründe bir meslek. Halka ilişkiler ve iletişimle alakalı.

Belki biraz klasik olacak ama sosyal medya gerçekten sayısı hiç de azımsanamayacak bir kitleye hitap ediyor. Sosyal ağlarda sürekli bir veri akışı var. Elbette böyle bir mecrayı reklam, tanıtım, pazarlama gibi alanlarda kullanmamak aptallık olur.

Bunun için şirketler sosyal medyaya önem veriyor. Şirketlerin sosyal medyanın ne kadar güçlü olduğunu görmesiyle birlikte dijital ajanslar kuruldu. Bu ajansların görevi de şirketlerin sosyal medya hesaplarını yönetmek, şirketlerin sosyal medya stratejisini belirlemek.

Bu işi gerçekten çok iyi yerine getiren, okulunu okumuş, belli bir bilgiye sahip kişiler olduğu gibi çakma sosyal medya uzmanları da var. Bu tür kişilerin genelde beğeni sayısı çok facebook sayfaları ya da çok takip edilen twitter hesapları vardır. Bu hesaplara reklam alınca kendilerini sosyal medya uzmanı olarak tanımlıyorlar. Çok yanlış bir düşünce tabii ki.

Gelelim bloglarından tanıtım yazısı satanlara ve web tasarım yapanlara

Tanıtım yazılarının fiyatları çok çeşitli. Ancak gerçekten piyasa ölü durumda. Çünkü onca emek verip yazı yazan, gece gündüz bloguyla ilgilenen arkadaşlar en azından blogun masraflarını karşılamak için para kazanmak istiyorlar fakat fiyatlar çok gülünç. 5-10 TL tanıtım yazısına pahalı diyenler var. Ne olacaktı 2 TL mi? Onca emek ver, çalış ama karşılığı 2-3 TL gibi gülünç rakamlar olsun.

Mynet, Hürriyet gibi internet sitelerine bakarsak günlük milyonlarca hit alıyorlar. Bu sitelerden 100 TLye bile reklam alamazsınız.

Gelelim web tasarımcılara. Bu arkadaşlar da web programlama dillerini öğrenmek için aylarca uğraşıyorlar, kursa gidiyorlar. Sipariş üzerine sıfırdan bir sistem yazıyorlar. Bunlar kolay işler değil. İnsanlar bir sistem için günlerce uğraşıyorlar. Bu sistemleri kullanmak kolay olsa da kodlamak gerçekten çok zor. Çünkü arkalarında karmaşık algoritmalar var. Bunlar kolay şeyler değil.