İnceleme

Samsung S8’in Öne Çıkan 4 Özelliği

Samsung Galaxy S8

Samsung’un mobil cihazlar dünyasındaki Premium modeli S8 ve S8+ ülkemizde satışa çıktı. Fiyatıyla dudak uçuklatan S8, sahip olduğu özellikleriyle de kendine hayran bırakıyor. Sizler için bu telefonun öne çıkan 4 önemli özelliğini bir araya getirdik.

Önde 8 MP, Arkada ise 12 MP Kamera

Samsung cihazlarını popüler yapan detaylardan birisi sahip olduğu kamera kalitesidir. Bu durum yeni Samsung S8 ve S8+ modellerinde devam ediyor. Cihazın arkasındaki 12 megapiksellik kamera yer alıyor. 4K kalitesinde çekim sunan bu kamera, F 1.7 lens özelliği ile öne çıkıyor. Bu da düşük ışık ortamında bile ISO değerini daha etkili şekilde ayarlayıp başarılı fotoğraflar çekilmesini sağlıyor. Geliştirilmiş olan lens yapısı odaklanma konusunda da başarılı işler ortaya çıkarıyor. Artık fotoğraflar daha hızlı ve net şekilde çekilebilecek. Cihazın ön kamerası da 8 megapiksel ve arkadaki kamera ile aynı lens detaylarına sahip. Bu da önceki seriye göre daha iyi Selfie çekimleri anlamına geliyor.

Geliştirilmiş Güvenlik Sistemi

S7 modelinde parmak izi, desen, parola ve PIN seçenekleri ile telefon güvenliği sağlanıyordu. Yeni Samsung S8 modelinde bu seçeneklere birde Yüz Tanıma özelliği eklendi. Normalde Android uygulamalarla bu özelliğe sahip olunuyordu. Fakat deneyenler iyi bilir ki verimli şekilde çalışmıyordu. S8’in sahip olduğu teknoloji direkt olarak gözlerdeki iris tabakasına odaklanıyor ve kullanıcısının bir bakışı ile ekran kilidini açıyor ve Samsung bunu Göz Tarayıcı olarak ayrı başlıkta değerlendiriyor. Birde yüz tanıma ile ekran açılıyor. Fakat bunu diğer güvenlik sistemlerindeki kadar güvenli olmadığını da belirtiyor. Güvenlik kısmında son olarak sensör kısmına dokunuşla kilit ekranı da açılıyor. S7 ve S7 Edge modelinde yer alan bu sensör, S8 içinde yine arkada konumlandırılmış. Fakat bu sensöre güvenlik kilidini açma özelliği de eklenmiş. Herhangi bir tuşa basmadan daha önce şifre olarak belirlediğiniz parmağınızı sensöre getirdiğiniz an ekran kendiliğinden açılıyor.

Bixby’e Merhaba Deyin!

Samsung Galaxy S8 Bixby

Bir Samsung kullanıcısının Apple kullanıcısı karşısında belki de en büyük eksiği kişisel asistanıydı. Apple, Siri ile bu konuda çok büyük üstünlük sağladı. Sadece bunu kullanarak bile bir zaman reklamını yaptı. Bu duruma Samsung cephesi Yeni S8 ile yeter dedi ve Bixby’i tanıttı. İlk etapta Korece olarak başlayacak bu özellik, daha sonrasında dünyanın en çok yaygın dilleri olan İngilizce ve Çince olarak destek verecek. Zamanla da farklı dillerde destekleme sağlanacak. Siri’yi yakalaması zaman alacak ama sesi kontrollerde S8 ve Bixby ile artık Samsung da var.

Tuşlar Kalktı

Samsung Galaxy S8 Tuş

Yeni Samsung S8 modelinde işlevsel tuşların neredeyse tamamı dokunmatik oldu. Artık Home tuşu da ekran ile birleşti. Belki de ürünün en ilgi çekici noktası bu oluyor. S6 edge ile başlayan kavisli ekran, S7 Edge modeline taşınmıştı. Samsung cephesi bu sefer daha çok ses getirecek bir adım attı ve ekrandaki Home tuşunu da kaldırdı. Bu tasarım yapısı telefona özgürlük katarken yer anlamında tasarruf sağlıyor. Böylece S8 modelinde 5.8 inç, S8+ modelinde ise 6.2 inç ekran kullanım imkanı sağlanmış.

Ayrıca MicraSG özelliği, Quick Charge 4 adlı hızlı şarj, geliştirilmiş kamerası ile daha etkin netleme ve fotoğraf kalitesi gibi ayrıcalıklarda öne çıkıyor. S7 serisine göre bu cihazın CPU gücü % 10 artırıldı. % 20 daha hızlı Wi-fi bağlantı özelliği de sunan cihaz, indirme ve veri paylaşımlarında daha iyi performans sunacak hale getirildi. Son olarak Samsung S8 modelinin 52.3 GB (S7’de 32 GB) dahili hafızaya sahip olduğunu, Micro SD ile 256 GB’a kadar harici olarak destek sunduğunu, USB 3.1 desteklediğini de ayrıca belirterek yazımız burada son verelim.