İnceleme

Samsung Galaxy Note 7 Neden Patladı?

samsung galaxy note 7

Samsung Galaxy Note 7 telefonların patlama – alev alma vakaları firmaya pahalıya patlamıştı. Bunun sonucunda iki kez cihazlar geri çağrılırken, akıllı telefon üreticisi Samsung en azından 5 milyar dolar zarar etti. Yapılan son açıklamaya göre ise Note 7 patlamasının nedeni çözüldü. Peki Galaxy Note 7’ler neden patlıyordu?

Firmanın mobil kısmının yöneticisi olan DJ Koh bir açıklama yaparken, dört aylık araştırma süreci sonunda bütün sorumluluğu üstlerine aldıklarını dile getirdi. Note 7 vakalarına ilişkin tüm ayrıntı ve bulgular, bugün Güney Kore’nin başkenti Seul’da düzenlenen basın konferansında ortaya çıktı.

Firma tarafından yapılan açıklamaya göre, Samsung Galaxy Note 7 telefonların alev alma sebebi bataryaların orantısız boyutları. Bu da cihazda fazla ısınmaya yol açtı ve kısa devre, cihazın patlamasını sağladı.

Samsung, 3500mAh gücündeki Lityum iyon (Li-ion) bataryaları 7.9mm kalınlığındaki bir akıllı telefona yerleştirmişti fakat Note 7 bataryaları uyumsuzluk gösterdi. Ardından Ağustos-Eylül aylarında ilk patlama vakaları yaşandı, büyük iddialarla çıkan telefon hayal kırıklığı yarattı.

Samsung Galaxy Note 7 İkinci Kez Neden Patladı?

Samsung, Eylül ayında Galaxy Note 7 model telefonlarını geri çağırdı fakat Amprex Technology ile yapılan cihazların (yani toplam üretimin yarısının) düzgün olduğunu zannediyordu. Buna rağmen, ikinci Samsung Galaxy Note 7 dağıtımı da aynı faciayı yaşadı ve yine montaj problemlerinden ötürü cihazlar alev almaya başladı.

Firma üretimi aceleye getirdiğini kabul ederken, büyük umutlarla çıkan Galaxy Note 7 sonunda iptal edildi ve üretimi durduruldu. Samsung, bu üründen toplamda 3 milyon satarken cihazların yüzde 96’lık kısmı firmaya iade edildi fakat yüzde 4 hala müşterilerde kalmaya devam ediyor.

Sırada Ne Var, Samsung Galaxy S8 Mi?

Paradan daha önemlisi, bu durum Samsung’un itibarını da zedeledi ve firma büyük yaralar aldı. Note 7 cihazlarla havalimanına bile girmek yasakken, çok fazla viral videoya da konu oldu ve Güney Koreli teknoloji devi alaya alındı.

Sırada ise Samsung Galaxy S8 var ve muhtemelen Şubat ayında düzenlenecek olan MWC 2017 fuarında ortaya çıkacak. Bir ihtimal de duyurunun Nisan ayına ertelenmesi. Fakat şu bir gerçek ki, Samsung ne yaparsa yapsın Galaxy S8 ile müşterilerinin gönlünü almak zorunda.