Yapay Zeka

Sağlık Sektöründe Yapay Zeka Uygulamaları

sağlık sektöründe yapay zeka uygulamaları

Yapay zeka hayatımızın her alanını kuşatmaya devam ediyor.  Bu yazımızda robot dostlarımızın söz konusu sağlığımız olduğunda bize nasıl yardımcı olduklarını veya olabileceklerini inceleyeceğiz.

Yapay zeka, tıp da dahil girdiği her alanı değiştiriyor veya değişime zorluyor. Yapay zeka, robot, gelişmiş bilgisayarlar dedik mi akla hemen -piyasa sürülen filmlerden olsa gerek-  robotların yönettiği bir dünya geliyor. Tabii robotların yönettiği dünyada hastaneleri kim yönetir dersiniz? Evet yanılmadınız fakat robot doktorların hastaneleri yönetmesi şu an için çok uzak bir ihtimal. Hatta bazılarımız için hayalden ibaret. Robot doktorların, doktorlarımızın yerini aldığı bir dünya hayal etsek, değişim sadece hastanelerde olmazdı galiba…  Hemen ihaleyi bu kadar yükseltmemize gerek aslında. O kadar uzaklara gitmemize gerek yok. Günümüzde sağlık sektöründe yapay zeka uygulamalarının kullanılma planlarına veya nasıl kullanıldığına bakalım.

Google DeepMind

DeepMind, 2014 yılında Google tarafından satın alınan bir yapay zeka şirketi. Diğer yapay zekaların aksine DeepMind’in öğrenme yeteneği var yani önceden programlanmamış bir görevi, kendi kendine öğrenerek yerine getirebiliyor. DeepMind, İngiltere’de Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) ile beraber göz hastalıklarının tespit edilmesinde kullanılacak. İsimsiz göz taramaları bu uygulamanın veritabanına kaydedilecek. Hangi durumların, gözde hangi problemlere sebep olabileceğini de öğrenecek olan DeepMind, bu proje başarıya ulaşırsa milyonlarca insana göz hastalıklarında yardımcı olacak.

Nvidia DGX-1

DGX-1, Nvidia’nın geliştirdiği bir süper bilgisayar. DGX-1 sayesinde hastaneler ve milyonlarca hastanın kayıtları (hastalıklar, test sonuçları) tek bir merkezde toplanıp, işlenebiliyor. Bu sayede hastalıkların tespiti ve tedavisinde DGX-1 doktorlara inanılmaz kolaylıklar sunabiliyor.

Yapay Zeka Tabanlı Kişisel Sağlık Asistanları

Sesli komutlarla çalışan Siri, Google Now, Cortana gibi kişisel yardımcılara artık, yapay zeka destekli kişisel sağlık asistanları eklenmeye başladı. Yanınızda bir doktor taşıyabileceğinizi biliyor muydunuz?

Your.MD

Your.MD, hali hazırda iOS ve Android’de çalışabilen temel sağlık hizmetleri ile donatılmış yapay zeka destekli bir mobil uygulama. Your.MD ile sohbet edip hastalığınızla ilgili semptomlarınızı ilettiğinizde, sizi doktora yönlendirme dahil olmak üzere hastalığınızı nasıl yenebileceğiniz konusunda ve tıbbi durumunuzla ilgili anlaşılabilir bilgiler sunuyor.

İngiliz Ulusal Sağlık Servisi’nin Your.MD’nin kullanıcılara sunduğu bilgileri de onaylandığını belirtmekte fayda var.

Ada

Bir diğer kişisel sağlık asistanı Ada’nın da çalışma mantığının hemen hemen Your.MD ile aynı olduğunu söyleyebiliriz. 100 bilim adamı ve doktor tarafından geliştirilen Ada, gerektiği takdirde hastalığınızla ilgili bulguları doktorunuzla paylaşabiliyor ve doktorunuzla yazılı görüşme yapmanızı sağlayabiliyor. Ada da iOS ve Android platformlarında çalışabiliyor.

Babylon Health

Babylon Health, kullanıcılarının sağlık durumları geçmiş hastalıklarıyla birlikte takip edebiliyor. Aynı zamanda canlı görüntülü görüşme imkanıyla doktorlarla kullanıcılarını buluşturabiliyor.

Henüz temel düzeyde de kalsa kişisel sağlık asistanları kullanıcılarını hastalık bulgularında, ilaçlarında, tedavi yöntemlerinde bilgilendirebiliyor. Tıpta hali hazırda kullanılan uygulamalar, doktorlara kolaylık sağlama amacı güdüyor. Bununla birlikte, şüphesiz yapay zekanın modern tıpı önümüzdeki senelerde hızla dönüştürmeye devam edeceğini söyleyebiliriz. Neler başarabileceğini ise hep birlikte göreceğiz.