Güvenlik Mobil

OnePlus 6 Güvenlik Açığı

OnePlus 6 Yüz Tanımasında Güvenlik Problemi

Akıllı telefonunuza izinsiz girişin önüne geçilmesi için kullanılan bu özellik, Samsung Galaxy S9 ve iPhone X gibi modellerin dışında, OnePlus 6 ile de karşımıza çıkıyor. Ancak OnePlus 6 modelinin yüz tanıma özelliğinin yazıcı çıktısıyla aşılabildiği öğrenildi.

OnePlus 6 Yüz Tanımasında Güvenlik Problemi

Twitter kullanıcılarından @rikvduijn’in ortaya çıkardığı OnePlus 6 yüz tanıma güvenlik açığını kullanabilmek için yazıcıdan cihaza yüzünü kaydeden kişinin çıktısını almanın yeterli olduğu görüldü. Alınan çıktı renkli olmasa bile yeterli olduğu söyleniyor. Güvenliği aşmak saniyeler sürüyor.

Bu gelişmeler, OnePlus 6 kullanıcılarının yüz tanıma sistemine olan güvenini sarstı. Cihazda kullanılan teknolojide önemli bir kusur yer alıyor. Bu kusur, yüz yapılarının iPhone X’te gördüğümüz gibi 3 boyutlu olarak taranması yerine, yüzde bulunan farklı bölgelerdeki alanların arasındaki mesafenin ölçülmesi ve görselin orijinal haliyle karşılaştırılması.

OnePlus durumun farkında ve şirketin yaptığı açıklama biraz farklı, cihazlarındaki yüz taraması ile kilit açma özelliğinin rahatlık için tasarlandığını söyleyerek, yüz tarama güvenliğinin pek üzerinde durmadıklarını dile getiriyor. Bu özelliği zaten banka ve ödeme uygulamaları için kullanamıyorsunuz. OnePlus 6 sahibi olup daha güvenilir çözümler arayanlar ise şifre, PIN veya parmak izi sensörünü kullanabilirler. OnePlus bu teknolojiyi geliştirmek için çabaladıklarını da belirtiyor.