İnceleme

Microsoft Surface Studio İnceleme

Microsoft Surface Studio

Microsoft’un ilk bakışta yeni bir konsept bilgisayarmış gibi sunduğu, ama aslında gayet satın alınabilir bir ürün olan Surface Studio modeli Kasım ayının en ilginç haberlerinden biri oldu. Bu bilgisayar, sadece tasarımcılara ya da çizerlere değil üretken her insana en iyi hizmeti verme amacıyla yaratılmış bir başyapıt gibi.

Ne zaman HWP editörleri olarak bir araya gelsek, bilgisayarlarla etkileşimimizin geçen 40 yılda nasıl da değişmediğinden ve yerimizde saydığımızdan bahsederiz. Çünkü hepimiz bilgisayar kullanıyoruz, hepimiz de 40 küsür yıllık fare ve klavyeye sıkışıp kalmışız. Telefonlardaki dokunmatik dünya ne yazık ki bilgisayarları pek etkileyemedi, daha düzgün bir arayüz yaratılmış değil bu konuda. Ama artık bilgisayarlarla nasıl etkileşime girdiğimizin sorgulanmasını istiyoruz, bunun ilerlemesini ve bizi geleceğe taşımasını istiyoruz. Hayır, Surface Studio geleceğin ta kendisi değil belki. Ama doğru yönde atılmış sağlam bir adım olduğunu kabul etmek gerekli.

Yeni Bir Ekran Anlayışı

Microsoft Surface Studio Ekran

Surface Studio, Microsoft’un Surface serisi bilgisayarlarının son modeli. Kendilerini genelde taşınabilir tablet ve ikisi bir aradalar olarak görmeye alıştığımız, ama bu görüşü sadece internetten ya da yurt dışında fuarlarda yapabildiğimiz ürünler hep cezbetmiştir bizleri. Tabii Surface ismi ilk kez taşınabilir cihazlarla değil, dev bir masa olan dokunmatik ekranlarla karşımıza çıkmıştı. Microsoft’un o Ar-Ge paraları karşılığını biraz da Surface Studio’da veriyor aslında. Çünkü elimizdeki cihaz 28 inçlik bir ekrandan oluşuyor sadece. Aynı iMac’ler ekran ve ayağı, sahip olduğunuz tek cihazlar. Bu ekran hareket ediyor, isterseniz bir çizim tablasına dönüşüyor. Ekran PixelSense teknolojisine sahip, üstelik 4K’dan daha da yüksek bir çözünürlüğü var. 28 inçte 4500×3000 çözünürlük ne iş yapacak diye sorarsanız, geneçde görsel konularla çalışan insanlar için geliştirilmiş bir bilgisayar Surface Studio. PPI (Pixel Per Inch) değeri ise 192, tabii telefonlardan daha düşük olsa da bir bilgisa yar ekranı için gayet yerinde. Dev Surface masalarla olan ilişkisi ise, 10 nokta ya temas edebilmeniz ve ekranın bunu dokunmatik sistem olarak algılayabiliyor olması. Tabii Surface Pen, cihazla birlikte gelen kalemin de basınç seviyesi 1024. Pili 12 ay dayanıyor, en azından Microsoft böyle olduğunu iddia ediyor. Eğer ki Surface Pro ya da Surface Book’unuz varsa, kalem onlarla da uyumlu.

Donanımın Gücü

Microsoft Surface Studio Donanım

Gelelim bilgisayarın teknik özelliklerine, çünkü o küçücük ayağın içine ne kadar donanım sığdırdıklarını okuyunca sizin de ilginizi daha çok çekecektir bu cihaz. Üç farklı modelde piyasaya sürülüyor Surface Studio. Intel i5 ya da i7 işlemcilerden birini seçiyorsunuz, ardından i7 seçiminizde 16 ya da 32 GB’lık RAM değerleri çıkıyor karşınıza. i5’in tek seçeneği 8 ne yazık ki. 6. nesil Skylake olan bu işlemciler performans olarak gayet yeterliler aslında. Depolama birimi seçenekleri ise Rapid Hybrid Drive, yani HDD ve SSD teknolojilerinin melezi bir sistemle 1 TB ya da 2 TB olarak seçilebiliyor. En büyük eksik, ekran kartı teknolojilerinin 965M ya da 980M olması. 965M’ler 2 GB, 980M’ler ise 4 GB hafızaya sahip. Ama hangi grafik işini, video montajını ya da Office programını ele alırsanız alın, bu koni gürasyonların işinizi ziyadesiyle göreceğini fark edeceksinizdir. Bir de şu var, Microsoft Surface ailesiyle birlikte ön tanımlı donanım işine girmiş bulunuyor. Doğal olarak Windows 10’un optimizasyonunda bu donanımların daha verimli çalışması için elden geleni de yapacaktır. O nedenle Mac bilgisayarlarsa sağladığımız o temiz ve akıcı yaşamı Windows’ta da yaşama şansımız var artık. Surface Studio da, ne yazık ki diğer Microsoft donanımları gibi ülkemize gelmiyor. Zaten 2.999 dolardan başlayan fiyat etiketiyle, doların da hali düşünülünce ateş pahası bir cihaz olacaktır. Ama yine de bu satırları okuyan Microsoft yöneticilerine tekrar sormak istiyorum ben: Neden ha? Neden bizi bu güzel donanımlardan mahrum bırakmayı tercih ediyorsunuz? Sonunda gözyaşı dökmeden bu satırların sonuna geleyim ben en iyisi. Surface Studio’nun kullanıcılarla buluşması 2017’nın başlarını bulacak, şu anda ön siparişte.

Aksesuarlar

Microsoft Surface Studio Ekran

Surface Studio’nun kutusunun içinden bir adet özel tasarım ergonomik klavye ve fare çıkıyor. Özellikle farenin Apple’a benzerliği tartışılamaz, ama dokunmatik çözümlerin yerini tuşlar ve tekerlek alıyor Microsoft’ta. Yine de asıl devrim, ayrıca alabileceğiniz Surface Dial adlı donanımda yatıyor. Bu donanım, dairesel bir kontrol cihazı ve yaptığınız işe göre geliştiricilerin öngördüğü şekilde işlev kazanıyor. Photoshop’ta renk seçim alanı oluyor bir anda mesela, ya da kullandığınız fırçanın kalınlığı oluyor. Premiere’de zamanı ilerleten hassas bir cihaza dönüşüyor ya da. Bu tür değişimlerle birlikte oldukça yararlı ve Studio’nun ekranının neresine koyarsanız koyun orada çalışabilen bir alet kendisi. Ayrıca satılıyor olmasına rağmen 1 Aralık’a kadar ön sipariş veren kişilere Surface Dial ücretsiz yollanacak.

Ürünle ilgili detaylı bilgiye buraya tıklayarak Microsoft sitesinden edinebilirsiniz.