Genel

İnsanoğlu’nun Doğayı Kopyaladığı 4 İcat

İnsanoğlu’nun Doğayı Kopyaladığı 4 İcat

Microsoft DNA sarmalında veri depolamanın gelecekte ne kadar büyük olacağının farkına varan firmalardan. Öyle ki şirket geçtiğimiz aylarda sentetik DNA sarmalı üretimi yapan Twist Bioscience isimli şirketten 10 milyon sentetik DNA sarmalı satın aldı. Bunun arkasındaki fikir organik materyal üzerinde veri depolanıp depolanamayacağını denemekti. Microsoft ve Washington Üniversitesi araştırmacıları 200 megabaytlık veriyi kurşun kalem ucu büyüklüğündeki DNA sarmalında depolamayı başardılar. Bu 200 megabaytlık veri içerisinde dökümanlar, sanatsal eserler ve yüksek çözünürlüklü bir video vardı (Merak edenler için OK Go!’nun bir videosuydu). Verilerin yüzde 100’ü sorunsuz şekilde okundu ve sistemin çalışırlığı onaylanmış oldu. Cisco’nun 2015’te yaptığı araştırma gösterdi ki 2020 yılında cihazlar toplamda 44 zetabayt veri üretecek. Bu dev miktardaki pay da hayatımızda “nesnelerin interneti” kavramının daha fazla yer bulması olacak. Bu rakamlara bakınca yılda 44 trilyon gigabayt veri üreteceğimiz öngörülüyor. Veri depolama da bu anlamda en önümüdeki yıllarda geliştirilmesi ihtiyaç olacak alanlardan bir tanesi gibi gözüküyor. En büyük potansiyel de günümüzün depolama çözümlerinde değil, DNA veri depolama teknolojilerinde aranıyor.

Velcro (Cırt Cırt)

Velcro (Cırt Cırt)

1940’lı yıllarda George De Mestral’ın bir sorunu vardı. Köpeğinin tüylerine evdeki toz, çapak yapışıyor ve bu durum da onu rahatsız ediyordu. Bir çözüm üretmek ve neden bu materyallerin köpeğine yapıştığını çözmek için mikroskop altında yapışan şeyleri inceledi. Ortak özellik her birinin mikroskop altında küçük bir kanca gibi gözükmesiydi. Bu görüntü olan Velcro’yu yaratma fikrini verdi. Günümüzde de pek çok üründe birebir aynı teknoloji geçici yapışma sağlıyor.

Hızlı Tren

Hızlı Tren

İlk kez Japonya’da hayata geçen hızlı tren ya da diğer ismiyle mermi trenler, yüksek hızları nedeniyle raylara yakın yaşayan ya da istasyonlara yakın insanları rahatsız ediyordu. Bu soruna bir çözüm arayan Japon araştırmacı Eiji Nakatsu, sorunu çözmek için doğayı inceledi. Yalıçapkını kuşunun avlanmak için suya dalarken neredeyse hiç suda dalgalanma çıkartmadığını farkeden araştırmacı, bu kuşun gagasının şeklini hızlı trenlere uyguladı ve ses sorununu çok büyük ölçüde azaltmayı başardı.

Rüzgar Türbinleri

Rüzgar Türbinleri

Yenilenebilir enerji dünyamızı kaçınılmaz yok oluştan kurtaracak yegane çözüm olabilir. Bu yüzden de yoğun araştırmalar bu alanda devam ediyor. Okyanus bilimcisi Frank Fish (ironik isme dikkat) ise kambur balinalar üzerine çalışıyordu. Araştırmalar kambur balinaların yüzgeçlerinin onları çok daha kolay yön değiştirir hale getirecek bir tasarıma sahip olduğunu gösterince bunu rüzgar türbinlerine uygulamanın mümkün olup olmayacağını araştırdı. Bu sayede günümüz rüzgar türbinleri eski tasarıma oranla yüzde 20 daha verimli hale geldi.

Düz Duvara Tırmanmak

Düz Duvara Tırmanmak

Örümcek Adam gibi düz duvara tırmanmak (bunu iyi bir anlamda kullanıyoruz) doğayı taklit ederek mümkün. Daha önce araştırmacılar güçlü yapışkanlar sayesinde robotları düz duvara tırmanabilecek hale getiriyorlardı fakat güçlü yapıştırıcıları çıkartıp adım atmak da yüksek güç gerektiriyordu. Bunun yerine gecko (geko, süleymancık, bir tür kertenkele) ayaklarında bulunan ve tek yöne bakan milyonlarca tüyü taklit ettiler. Bu sistem ile hem yüzeye mikroskobik düzeyde yapışma hem de yapışan ayağı kolayca kaldırma sağlandı.