Instagram Sosyal Medya

IGTV İncelemesi – Instagram’ın Yeni Özelliği

IGTV İncelemesi - Instagram’ın Yeni Özelliği

Instagram’ın son yılların en popüler video platformu olan YouTube’a rakip olarak çıkardığı IGTV uygulamasıyla 60 dakikalık videolar paylaşabiliyorsunuz. IGTV’nin detayları yazımızda.

Facebook çatısı altında yoluna devam eden Instagram temelde video ve fotoğraf paylaşım platformu olarak çıkışını yapsa da son dönemde eklenen Canlı yayın, Hikayeler ve birçok özellik ile çok daha yetenekli bir hal aldı. Uygulamanın son yeniliği ise platformu tam bir video cennetine çevirecek bir hamle oldu. Aslında ayrı bir uygulama olan IGVTV, hepimizin telefonunda bulunan Instagram uygulaması üzerinden de kullanılabiliyor.

IGTV Yükleme

AppStore veya Google Play Store üzerinden indirebildiğiniz uygulama iOS ve Android işletim sistemlerini destekliyor. Uygulamayı indirdikten sonra Facebook veya Instagram hesabınızla giriş yaparak kullanabiliyorsunuz. Uygulama sizleri düzgün bir arayüz ile selamlıyor ve paylaşılan videoları hemen izleyebiliyorsunuz.

Uygulamanın ana sayfasında önünüze “Senin İçin, Takip Ettiklerin, Popüler, İzlemeye Devam Et” seçeneklerinin bulunduğu menü geliyor. Buna ek olarak en baştaki video uygulamanın arka planında oynatılıyor. Video sessiz olarak başlasa da cihazınızın sesini açar veya kısarsanız, ses gelmeye başlıyor.

Özel olarak IGTV uygulamasını yüklemeden de yeni servisi kullanabiliyorsunuz. Bunu yapmak için Instagram’ı en son sürümüne güncellemeniz gerekli. Son güncellemeyle birlikte Instagram’da sağ üst köşedeki DM düğmesinin yanında TV ikonunu göreceksiniz. Bu ikona tıklayarak IGTV arayüzüne erişebilirsiniz. Akıllı telefonunuza IGTV uygulamasını yüklemeden de servisin tüm özelliklerinden faydalanabiliyorsunuz.

IGTV Özellikleri

IGTV Özellikleri ve IGTV Yükleme

IGTV üzerinden platformda arama yapabiliyor, telefonunuzdaki videoları IGTV’ye yükleyebiliyorsunuz. Normalde 60 dakikaya kadar video yüklemeye izin veriliyor ancak uygulama geliştiricileri ilk etapta 10 dakikalık bir sınır koymuş. Platform henüz sadece daha önce kaydı alınmış videoları yüklemenize müsade ediyor, yani gerçek zamanlı kayıt yapıp paylaşma imkanı şimdilik yok. İlerleyen süreçte gelecek güncellemeler ile bu kusurlar ve kısıtlamalar da kaldırılacaktır. Bunların dışında çektiğiniz videoların dik olma zorunluluğu da var, gelecek güncellemeler de bu durum değişebilir fakat şimdilik videolarınız dik olmak zorunda. IGTV kullanıcıları platformdaki videolara yorum da bırakabiliyor.

Uygulama hakkındaki gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz.