İnceleme

HTC Vive Nasıl Kurulur?

HTC Vive Nasıl Kurulur?

HTC Vive, geride bıraktığımız yılda en çok satış yapan sanal gerçeklik seti olurken, aksi bir durum oluşmazsa muhtemelen buna 2017’de de devam edecek. Yüksek fiyatına rağmen oldukça popüler olan ve şu an piyasadaki en iyi sanal gerçeklik seti olarak kabul gören HTC Vive’nin kurulumu ise sanılanın aksine o kadar zor değil. Peki popüler sanal gerçeklik cihazı HTC  Vive nasıl kurulur?

HTC Vive Monitör Kurulumu

HTC Vive Nasıl Kurulur

HTC Vive kutusunu açtığınızda ilk yapmanız gereken şey, kablo miktarını görüp gözünüzü korkutmamak. Her ne kadar içinde yer alan toplam 16 parça kabloyla fazlasıyla karmaşık gözükse de, maksimum 15-20 dakika içinde tüm işlemi tamamlamak mümkün. Yani Vive kurulumu sanıldığı kadar da zor değil.

Kuruluma geçmeden önce doğru oda tespiti yapmakta fayda var. Bunun için en az 5x5m boyutlarında bir oyun odası seçin. Ardından iki adet monitörü odada aşağıdaki görsellerde görüldüğü örneklerle yerleştirebilirsiniz.

HTC Vive Kurulumu

Monitörleri yerleştirdikten sonra kabloları kullanma kılavuzunda gösterildiği doğru şekilde takın ve ardından headset ve kontrolcü kurulumuna geçin. İlk başta bilgisayarınızın VR uyumlu olduğundan emin olun. En son sürüm Nvidia ve AMD sürücüler yüklü olsun.

Ardından Link Box’ı doğru kabloları kullanarak bilgisayarınıza bağlayın. Bunun için HDMI kablosunu kullanın. Link Box PC’ye bağlandıktan sonra, sıra headsete yani kafalığa geliyor. Lens, kamera ve sensör üzerinde yer alan filmi çıkarın, üstünde yer alan üç kabloyu da Link Box’a bağlayın.

Kontrolcüyü bağlamak içinse basitçe üzerindeki System tuşuna basılı tutun ve ‘bip’ sesini duyana kadar bekleyin. Ses gelince, kontrolcü de otomatik olarak sanal gerçeklik setine bağlanmış olacak. Tabii son olarak da HTC Vive’ı Steam ile eşleştirmek gerekiyor.

Eğer hala yüklü değilse bilgisayarınıza Steam’i yükleyin ve ardından yaklaşık 1 GB boyutundaki SteamVR’ı indirin. Karşınıza çıkan talimatları izleyerek SteamVR’in kurulum işlemini tamamlayın. Tüm bunları yaptıktan sonra artık HTC Vive kullanıma hazır hale gelecektir. Steam mağazalarında da sanal gerçeklik setiyle oynayabileceğiniz yüzlerce oyun bulunmakta. Tabii ki hemen hemen hepsi ücretli olarak satılıyor.