Genel

Github Kullanımı ve Bilişim Alanında Kariyer

Bu yazımda günümüzde artık CV lerin yerini alan Github sürüm kontrol sisteminin bilişim alanında kariyer yapmak isteyen bireyler için ve bu bireyleri işe alacak yetkililer için önemini anlatacağım. Bunları anlatırken bilişim alanında önde gelen hocalarımızın görüşlerine de yer vermeye çalışacağım. Ama ilk önce bazı terimlerden bahsetmek istiyorum.

Sürüm Kontrol Sistemi Nedir?

Sürüm kontrol sistemi, üzerinde çalıştığımız proje dosyalarımız üzerinde yaptığımız her değişikliği belirli bir düzen altında kaydeden sistemlerdir. Sürüm kontrol sistemlerinin bu şekilde kayıtlar tutuması istediğimiz zaman istediğimiz dosyanın her hangi bir sürümünü kullanabilmemizi sağlar.

Git Nedir?

7 Nisan 2005 tarihinde Linus Torvals tarafından geliştirilmiş bir sürüm kontrol sistemidir. Sürüm kontrol işlemlerinin yanı sıra kaynak kod yönetim imkanı ve takımınızla geliştirdiğiniz yazılım projelerinde takım üyelerinin koordinasyon içinde çalışmasını sağlayarak, yazılım projenizin geliştirme aşamasındaki olumsuzluklarında önüne geçmenizi sağlamaktadır.

Github Nedir?

Git sürüm kontrol sistemi kullanan yazılım projeleriniz için kullanabileceğiniz web tabanlı popüler bir depolama sistemidir. İhtiyacınıza göre depolara ulaşabileceğiniz Github üzerindeki depoların özelliklerine ve paket fiyatlandırmalarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Github Kullanımı ve Bilişim Alanında Kariyer

Sürüm kontrol sistemleri yazılım projelerinin geliştirme aşamasında vazgeçilmez sistemlerdir. Özellikle açık kaynak kodlu yazılım projeleri ve büyük çaplı yazılım projelerinde geniş kapsamlı bir yönetim ortamı sunan Github, yazılım proje yöneticileri tarafından her zaman tercih edilmektedir. Sürüm kontrol sistemlerini kullanmayı bilen bireyler bilişim alanında kariyer yapma hedeflerinde bu sürüm kontrol sistemlerini kullanmayı bilmeyen bireylere göre her zaman bir adım daha öndedir.

Ayrıca günümüzde işe alımlarda Cv lerin yerini bireylerin blog sayfaları, sosyal medya hesapları gibi, nasıl kod yazdığını veya hangi açık kaynak yazılım projelerine destek verdiğini gösteren Github sürüm kontrol sistemleri almaktadır. Bu açıdan sürüm kontrol sistemleri ayrı bir önem daha kazanmaktadır.

Bilişim alanında kariyer yapmak isteyen bireyler için, sürüm kontrol sistemleri kullanımı hakkında biligili olmalarının avantajlarını bilişim alanında önde gelen hocalarımıza sordum. Hocalarımıza göre sürüm kontrol sistemlerinin bilişim alanında kariyer yapmak isteyen bireyler için önemi ve işe alımlarda avantajları hakkındaki görüşleri;

Muharrem TAÇ, Eteration

Github hesabı olan ve buradan kod ve çözümler paylaşan yazılımcılar sektörde bir adım önde olmaktadır. Kurumsal çözümler üreten pek çok yazılım şirketi ve kurumların IT departmanları Git sürüm kontrol sistemi kullanımına geçmeye başlamış ve Github paylaşımlarını dikkate almaya başlamıştır.

Hasan YAŞAR, İmza Teknoloji(indir.com)

Gelen iş başvurularında genellikle çok fazla şey yazıyor. Genellikle incelerken şöyle bir göz atıyorum, daha sonra ismini Google ve Facebook’da aratıp ayrıntılı bilgi almaya çalışıyorum. Çünkü oralarda yazan bilgiler daha fazla bilgi veriyor. Github hesabının olması bu anlamda büyük avantaj. Çünkü github’da bulunan çalışmalarına, yorumlarına bakıp doğrudan neler bilip bilmediğini anlayabilmek mümkün oluyor. Onun dışında hali hazırda zaten github biliyor olma durumunuda onaylamış oluyoruz. Bu nedenle yeni mezun olacak kişilere önerim, çalışmalar yapmaları ve bunu paylaşmaları. Github, uygulama marketleri ve benzeri tüm mecralar avantaj sağlıyor.

Savaş DOĞAN, BTOS Bilişim

Öğrenirken yani öğrenci iken eğer yazılım alanında kariyer hedefi çizdiyseniz mutlaka proje yapın. Ne yaptığınızın fazla bir önemi yok. Önemli olan küçük küçük projeler bile olsa global kod standartlarına uygun yazmış olmanız. Kod yazmadan yazılımcı olmak sizce mümkün mü? Ya da şöyle de sorabiliriz, hiç kod yazmayanı coder olarak siz işe alır mıydınız? O zaman kod yazın ve bu projeleri github gibi, kendi blogunuz gibi bir yerlerde yayınlayın. CV’nizde bu adresler de yer alsın ki, öğrenci iken öğrenmeye çalıştığınızı herkes görsün.

Savaş Doğan hocamızın Yeni Mezun Bilişimci / Yazılımcı Nasıl İş Bulur? yazısını okumanızı öneriyorum.

Özcan ACAR, Valtech(pratikprogramci.com)

İşveren için aday hakkında her türlü bilgi kaynağı önemlidir. Bunların başında adayın blog sayfası ve Github gibi üzerinde çalıştığı projelerin yer aldığı versiyon kontrol sistem sunucları geliyor. Aday böyle yerlerde ya kendi projelerini teşhir edebilir ya da katkıda bulunduğu açık kaynak projelerin kendisiyle ilişkilendirilmesini sağlayabilir. Bu açıdan Github gibi sistemler yazılımcıların kendilerini pazarlama ve sahip oldukları bilgiyi açığa vurmaları açısından çok önemli.

 

Bir çok hocamıza mail gönderdim. Ama sadece bu kadar dönüş alabildim. Değerleri zamanlarını bana ayırarak görüşlerini benimle paylaşıp yazıma katkıda bulundukları için Muharrem TAÇ, Hasan YAŞAR, Savaş DOĞAN ve Özcan ACAR hocalarıma çok teşekkür ederim.

Github alternatifi olan Gitlab hakkında bilgi almak isterseniz buraya tıklayınız.