İnceleme

Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bilgisayarın en temel bileşenlerinden birisi Ekran Kartıdır. Kullanım amacınız ne olursa olsun etkin ve başarılı şekilde çalışan bilgisayar sahibi olmak istiyorsanız ekran kartı seçiminiz doğrul olmalı. Kimi zaman proje çizen mühendisin kimi zaman grafiklerle çalışan fotoğrafçının kimi zamanda çılgın oyuncunun çalışma kaderini belirleyen bilgisayar bileşenini alırken dikkat etmeniz gereken noktalara mercek tutacağız. Başlayalım.

Ekran Kartı Kullanım Amacınızı Belirleyin

Eğer ekran kartı bakıyorsanız kişiselleştirilebilir elinizde bilgisayar olmasını istiyorsunuzdur ya da sistemi yenilenmesine gitmişsinizdir. Bu noktada ilk dikkat edilmesi gereken nokta kullanım amacıdır. Bilgisayar ile işlemleriniz internet gezintileri, metinsel içerik üretimi, video izleme ve genel kullanımlarla sınırlı ise ileri seviye ve pahalı ekran kartı almaya gerek yoktur. Fakat bellek isteyen işlemler için almanız gerekiyorsa bir sonraki aşamaya geçelim.

Sistem Uyumluluğu ve Ürün Özellikleri

Ekran kartları belli başlı özellikler altında sınıflandırılır. Fakat temel niteliklerini ele alıp ürün tercihi yapılmaz. Ekran kartı alırken temel özelliklerinde 8 GB olarak sınıflandırıp en uygun fiyatla satılanı alırsanız sonuç hüsranla sonuçlanabilir. Çünkü aralarında GPU değeri farkı vardır. Grafik işleme birimi olarak adlandırılan bu değer eşit GB değerindeki ekran kartlarında farklı performans sunmasında etkili oluyor. Bu farkın oluşmasını tetikleyen etken bellek veri yolu değişkeninden kaynaklanıyor. Öyle ki bazı ekran kartları 64 bit iken bazıları 256 bit olabiliyor. Tabi bu fark direkt olarak performans anlamına gelmiyor. Kullandığınız işlemciden tutunda sahip olduğunuz monitöre kadar birçok çevresel ekipmanların uyumlu olması, kullanım performansınızda önemli rol oynuyor. Eğer bu konuda bilgi sahibi değilseniz alanında uzman kişilerden yardım almanızı tavsiye ederiz. Aksi taktirde verim alma konusunda sorun yaşayabilirsiniz.

Doğru Ürün Doğru Fiyat

Karar verdiniz ve sahip olduğunuz sistem için en iyi ekran kartını alacaksınız. Bu doğru bir davranış değil. Çünkü bir önceki başlıkta belirttiğim üzere sistem uyumluluğuna dönüp sorgulama yapmanız gerekir. Eğer bunda sorun yoksa fiyat konusunda eğ değer güçlerde daha mantıklı ürünlerin satıldığı ekran kartları araştırılmalıdır. Çünkü fiyat-performans bazında doğru yerde durup bütçe sınırları dahilinde alım yapmakta fayda vardır. Boş yere para harcamanızı istemeyiz.