İnceleme

CardBoard Sanal Gerçeklik Gözlüğü

CardBoard Sanal Gerçeklik Gözlüğü

Uzun süredir bloguma yazı yazamıyorum. Gerek işler, gerek okul ve gerek kendi projelerim yüzünden zaman problemi yaşıyorum. Bu yazımda indir.com tarafından yılbaşı hediyesi olarak gönderilen CardBoard sanal gerçeklik gözlüğü ile ilgili bir inceleme yapacağım.

Google CardBoard

Sanal Gerçeklik(Virtual Reality) Nedir?

Sanal Gerçeklik Nedir.com a göre ;

Virtual Reality kavramı Türkçe’de “Sanal Gerçeklik” anlamına gelmektedir. Virtual Reality; Bazen sürükleyici multimedya adlandırılan ve gerçek dünyadaki fiziksel varlığı taklit bir bilgisayar simülasyonlu ortamıdır. Sanal gerçeklik sanal tat, görme, koku, ses, dokunma dahil vb duyusal deneyimleri yeniden oluşturabilir.

En güncel sanal gerçeklik ortamları öncelikle görsel deneyimler bir bilgisayar ekranında veya özel stereoskopik görüntüler yoluyla görüntülenir. Ancak bazı simülasyonlar hoparlör veya kulaklık üzerinden ses gibi ek duyusal bilgileri içerir.

Ayrıca, sanal gerçeklik,  böyle bir klavye ve fare gibi veya böyle bir kablolu eldiven, Polhemus ve çok yönlü koşu bandı gibi modelli cihazlar aracılığıyla ve standart giriş cihazlarının kullanımı yoluyla televizyonun varlığı ve telexistence veya sanal dışlayıcı (VA) kavramları ile kullanıcıların sanal varlığını sağlamak için uzaktan iletişim ortamlarını kapsar .

Simüle ortamı gerçekçi deneyim için örnek oluşturmak amacıyla gerçek dünyaya benzer olabilir. Pilot veya savaş eğitimi gibi simülasyonlar böyle VR oyunlarda olduğu gibi, gerçeklikten önemli ölçüde farklı olabilir. Sanal gerçeklik sık sık sürükleyici, son derece görsel, 3D ortamlar ile ilgili geniş bir uygulama alanını tanımlamak için kullanılır. Michael R. Heim’in The Metaphysics of Virtual Reality adlı kitabında sanal gerçeklik 7 farklı kavram ile tespit edilir. Bunlar;

1. Simülasyon

2. Etkileşim

3. Yapaylık

4. Daldırma

5. TelePresence

6. Tam vücut daldırma

7. Ağ iletişimi

CardBoard Sanal Gerçeklik Gözlüğü

CardBoard Sanal Gerçeklik Gözlüğü

Cardboard sanal gerçeklik gözlüğü 2014 yılında bir etkinlikte Google tarafından duyurulmuştur. CardBoard sanal gerçeklik gözlüğü maliyeti bakımından diğer sanal gerçeklik gözlüklerinden rahatlıkla ayırt edilebilmektedir. Karton ve lenslerden oluşan CardBoard sanal gerçeklik gözlüğü herkesin kolaylıkla kendi başına yapabileceği ve kullanabileceği bir yapıya sahiptir.

CardBoard Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nasıl Kullanılır ?

Cardboard sanal gerçeklik gözlüğünü kullanımı için iki aşama bulunmaktadır. İlk aşama ürünü birleştirme, ikinci aşama ise uygulama marketinden gerekli uygulamayı mobil cihazınıza ve bilgisayarınıza kurmak ve en son aşama telefonunuzu CardBoard sanal gerçeklik gözlüğüne yerleştirmek ve izleme.

CardBoard sanal gerçeklik gözlüğü kullanımı için gerekli uygulamaları uygulama marketinizde veya arama motorlarında “cardboard uygulama”  vb şeklinde aratarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca örnek Android uygulamalarına Google Playstore adresinden ulaşabilirsiniz.

indir.com Hakkında

Program ve uygulama indirme sitesi olarak kurulan indir.com, teknoloji haberleri, ürün incelemeleri ve hareketli gif bölümleriyle geniş bir yelpaze sunuyor. Yılbaşı hediyesi için indir.com ve Hasan Yaşar‘a teşekkür ederim.