Sosyal Medya

5 Adımda Facebook Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Facebook Güvenliği

Sosyal medya hayatımızın değişmez bir parçası hâline gelmişken, en başı da Facebook çekiyor. Şu anda dünyanın en çok kullanılan sosyal ağı olan Facebook buna rağmen pek çok güvenlik açığına sahip ve bunların önemli bir kısmı kullanıcılardan kaynaklı. Peki Facebook güvenliği nasıl sağlanır? Size 5 adımda Facebook güvenliği nasıl sağlanır bahsedeceğiz.

Telefon numaranıza dikkat

MSN Messenger günlerinde değiliz ve hoşlandığınız kız telefon numaranızı görüp size mesaj atmayacak. Facebook o kadar da masum bir platform değil ve kişisel güvenliğinizi korumak için numaranıza dikkat edin. Hayır, Facebook telefonunuzu firmalara satmaz ama başkaları görüp farklı amaçlı kullanabilir veya telefon şakaları yapabilir. En iyi ihtimalle, cep telefonu numaranızı sadece arkadaşlarınızın görmesine izin verin.

Eski ve unuttuğunuz fotoğraflar

Muhtemelen arşivinizde kalan, çoktan unuttuğunuz pek çok fotoğraf var ve bunlara dikkat edin. Eğer ileride başınıza iş açabilecek ve etrafa yayılabilecek fotoğraflarsa muhakkak silin veya gizli yapın. Pek çok kişi çalışma hayatında eski fotoğrafları nedeniyle sorun yaşıyor.

Doğum tarihinizi ve adresinizi silin

Belki insanların doğum gününüzü kutlaması sizi rahatsız etmiyor fakat bu derece kişisel bilgilerinizi vermek yine de tehlikeli. İsminiz, adresiniz ve doğum tarihiniz birleşince ortaya kötü sonuçlar çıkabilir. Tabii aynı durum adres için de geçerli. Hiçbir şekilde net adres bilgilerinizi bu platform üzerinde kullanmamaya özen gösterin.

Eski sevgilinizle fotoğraflarınızı silin

Aslında bunu dememize gerek yok fakat yine de unutanlar oluyor. Facebook, geçmiş hatıralarınızı, fotoğraflarınızı saklamanız için pek de ideal ortam sayılmaz. Ayrıca bu fotoğrafları devamlı görmek geçmişe bakıp hüzünlenmenize neden olacağı için psikolojik etkilerini de saymıyoruz bile!

Havalimanı ve tatil fotoğraflarına dikkat!

Facebook Güvenlik

Havuz başı veya kumsal fotoğraflarınızı paylaşarak arkadaşlarınızı kıskandırmayı sevdiğinizi biliyoruz. Bunda sorun yok fakat biraz daha özen göstermeye dikkat etmelisiniz.

Yeni bir yere tatile gidenler bunu belirtmeyi seviyorlar ve bu sırada da hırsızlara tek bir mesaj veriyorlar: ‘Önümüzdeki hafta evim boş olacak, istediğiniz gibi gelip soyabilirsiniz’. Bunu pek çok kişi düşünmüyor bile. Belki gizlilik ayarlarınız sıkı ve arkadaşlarınızdan başka paylaştıklarınızı kimse görmüyor fakat listenizde yüzlerce küsür arkadaşın tamamından emin misiniz?